Kdo má jistotu, kdo je na hraně. Čí jméno by šokovalo?

Kdo má jistotu, kdo je na hraně. Čí jméno by šokovalo?

Do startu turnaje, který bude v průběhu června a července 2020 hostit dvanáct měst ve dvanácti zemích Evropy, zbývá dvě stě sedm dní. Posledního listopadu se český tým dozví soupeře do základní skupiny.

„Než skončí ligový podzim, ještě chceme objet některé soutěže, mluvit s hráči,“ řekl trenér Jaroslav Šilhavý po skončení kvalifikace. „V hlavě mám, že někteří z nich mají k nominaci na Euro blíž a někteří dál. Tím ale neříkám, že se to během jara nemůže změnit.“

Například před Eurem 2012 v Polsku a na Ukrajině se v týmu kouče Michala Bílka nečekaně objevil tehdy jedenadvacetiletý Vladimír Darida, který začal pravidelně nastupovat v lize za Plzeň teprve na jaře a v reprezentaci debutoval až těsně před turnajem.

Nyní patří k oporám, s jedenašedesáti starty je nejzkušenějším hráčem současného výběru, jedním z kapitánů. A těší se na své třetí Euro v řadě.

Český tým by měl před šampionátem odehrát ještě minimálně čtyři přátelské zápasy, dva v březnu a dva těsně před začátkem Eura během přípravného kempu. Do nominace pro vrcholný turnaj se následně vejde dvacet hráčů do pole a tři brankáři.

Ti, bez nichž se trenér Jaroslav Šilhavý neobejde. Kostra mužstva. Pokud nedojde ke zranění či k výraznému poklesu formy, nikoho z nich by neměla pozvánka minout.

Brankáře Vaclíka čeká druhý šampionát, na tom minulém však ještě kryl záda Petru Čechovi. Nyní by měl být gólman španělské Sevilly jedničkou, Pavlenka, opora německých Brém, jeho spolehlivým náhradníkem.

Mezi středními obránci má takřka neotřesitelnou pozici stoper Čelůstka. V kvalifikaci odehrál všechny zápasy a ve stoperské dvojici vystřídal čtyři parťáky: Kalase, Suchého, Brabce a Kúdelu.

Jasnější je situace na krajích defenzivy. Vpravo se budou o základní sestavu prát Kadeřábek s Coufalem, skvělou formu nabral ve Slavii v těžkých zápasech Ligy mistrů Bořil, který je od září první volbou na levou stranu reprezentační obrany.

Z formy slávistů trenér Šilhavý během aktuálního kalendářního roku těží. Pravidelně staví Součka, Masopusta i Krále, který v Edenu hrál do srpna, než přestoupil do Spartaku Moskva.

Do základu se po vleklých problémech s kolenem zařadil Darida. A klíčové je pro národní tým i duo Jankto-Schick, které mělo prsty v osmi z třinácti českých gólů v kvalifikaci.

Když Šilhavý se svým štábem loni v září reprezentaci převzal po neúspěšném Karlu Jarolímovi, zdůrazňoval, že chce mužstvo stavět především kolem charakterově silných osobností: „Lídři nám v dnešní době chybí obecně, i v naší lize jich je málo. Potřebujeme takové hráče, kteří se za nic neschovávají ani při špatném výsledku.“

Proto dal kapitánskou pásku Dočkalovi, jenž po odchodu ze Sparty do Číny nastupoval za národní tým jen sporadicky. Po dvou letech pozval také Pavelku, kterého dobře znal ze vzájemného působení v Liberci. Oba se stali oporami, jenže je přibrzdilo zdraví.

Pavelka si v říjnu v utkání turecké ligy za Kasimpasu zlomil čéšku a mimo hru by měl být nejméně do března. Pokud se posléze stihne dát dohromady, v nominaci chybět nebude.

Totéž platí o Dočkalovi, který kvůli problémům s achillovkou nehraje od letošního března. Trénovat se Spartou by mohl začít po Novém roce, ale je otázka, v jaké formě po několikaměsíční absenci bude.

Dlouhodobě zraněný je i další kapitán v pořadí Suchý, kterému Šilhavý věří. Od začátku září však ani on ze zdravotních důvodů nenastupuje.

Při své první nominaci v říjnu 2018 trenér neopomněl ani Baráka, který ale následně takřka celou sezonu vynechal kvůli problémům se zády. V aktuálním ročníku většinou jen střídá, což na reprezentaci nestačí.

Smolný je příběh slávistického stopera Hovorky, který si v životní formě přetrhal přední zkřížený vaz v levém koleni a mimo bude pravděpodobně až do června. Jinak by patřil ke žhavým kandidátům.

Post brankáře číslo tři držel od začátku Šilhavého éry Koubek, který ovšem po přestupu z Rennes do Augsburgu o své místo přišel. I kvůli Kolářovi, jenž se ve Slavii v průběhu podzimu rozchytal do reprezentační formy.

Do obrany trenérovi zb

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *